AKCE, EXKURZE
Krásného lednového pondělí (29. 1.) vyrazila naše výprava složená ze zájemců o exkurzi do Žďáru nad Sázavou. Velkou skupinu strojařů doplnili elektrotechnici, ekonomové, ale i zámečníci a obráběči. Navštívili jsme ojedinělé pracoviště firmy ICE – 3D tisk betonových prvků, kde jsme viděli simulaci tisku, ale i výrobky od laviček, veřejných záchodků až po vojenské kryty. V dalším závodě nám ukázali konstruování a realizaci automatických technologických linek s podporou robotické ruky. Viděli jsme například aplikace pro společnosti Scania – manipulační linka na instalaci náprav kamionů a Valeo – osazení pinů do plastového výlisku.
Našimi odbornými průvodci byli vedoucí projektů ing. Bezchleba a vedoucí programátorů ing. Ondráček. Bylo k vidění i slyšení spousta zajímavých věcí z robotické a automatizační techniky.
O dopravu se nám postarala osvědčená Klatovská dopravní s bezva řidičem panem Holým.
Společnost ACTI PACK se specializuje se na výrobu lahví a kelímků z Polyethylene Terephthalate (PET) vstřikováním a vyfukováním, především pro kosmetický a potravinářský průmysl. Studenti viděli v provozu moderní vstřiko-vyfukovací lisy vybavené roboty a manipulátory.
Firma Intertellse zaměřuje na vývoj, výrobu, flokování, lakování, montáž a prodej termoplastů pro automobilový průmysl. V lisovně plastů si studenti prohlédli moderní počítačově řízené lisy, které jsou vybaveny roboty a dopravníky pro automatické odebírání výlisků.
V rámci exkurze si studenti měli možnost prohlédnout celý proces výroby přesně litých odlitků metodou vytavitelných modelů – lisování voskových modelů, montáž voskových stromečků, obalování, vytavování vosku, tavení v indukčních pecích, odlévání roztaveného kovu do forem, oddělování odlitků, čištění odlitků. Zajímavou částí exkurze byla také prohlídka haly s moderními CNC stroji pro obrábění odlitků.
V rámci zajímavé exkurze jsme si mohli prohlédnout moderní obráběcí CNC stroje, na kterých se obrábí žáruvzdorné a žárupevné materiály nezbytné pro výrobu termodynamicky namáhaných komponent leteckých motorů. Při výrobě těchto dílů je kladen velký důraz na kvalitu a přesnost výroby.
Při exkurzi ve firmě Doosan Škoda Power v Plzni jsme si mohli prohlédnout velmi zajímavý provoz výroby jednotlivých součástí, až po montáž celé turbíny. Zajímavá byla i výzkumná laboratoř pro měření různých parametrů za účelem získání maximálního výkonu turbín.
Firma IAC byla založena již roku 1993 a dnes patří mezi přední světové dodavatele automobilových komponentů a systémů. Firma se zaměřuje na výrobu interiérových střešních výplní pro vozidla střední třídy.
Firma COMWA působí téměř 30 let na poli kovovýroby a obrábění v Přešticích. Vyrábí přesné plechové díly, skříňky a kovové konstrukce na míru v malých, středních i velkých sériích.
Reakce žáků:
Exkurzi v IAC jsme si velmi užili. Při úvodním seznámení s firmou jsme dostali propisky s logem firmy a v přichystané soutěži někteří z nás vyhráli i powerbanky. Líbil se nám vstřícný přístup průvodců při prohlídce areálu. Seznámili jsme se s celým procesem výroby střešních výplní pro automobily. Zároveň jsme měli příležitost prohlédnout si zajímavé lisy, dopravní linky, roboty pro nanášení lepidel a řezání otvorů pomocí vodního paprsku.
Exkurze do firmy COMWA byla také velmi zajímavá. Viděli jsme proces zpracování plechů s využitím speciálních strojů, mezi které patřily například stroje na dělení plechů pro laserové pálení nebo CNC vysekávání, lisy pro ohýbání a ohraňování či stroj na odjehlení hran. Velmi nás zaujalo také elektrostatické nanášení barev v moderní práškovací lakovně.
Společnost ZF Staňkov s.r.o. byla založena před 14 lety v Plzeňském kraji. V rámci exkurze jsme si mohli prohlédnout moderní dílny zaměřené na montáž náprav vozidel. Jedním z požadavků programu firmy je neustálé zlepšování, které pomáhá docílit vyšší úrovně správné praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zajímavostí bylo názorné předvedení hledání úspor času při montáži v případech uklizeného a neuklizeného pracoviště nebo konstrukčního řešení součástí tak, aby byla umožněna jejich rychlá montáž.
V rámci exkurze si studenti prohloubili teoretické znalosti z oblasti slévárenství. Seznámili se s výrobním procesem zaměřeným na výrobu přesných odlitků metodou vytavitelného modelu. Prohlédli si i CNC dílnu na výrobu matečních modelů a forem. Studenti měli také možnost nahlédnout do laboratoře kontroly materiálů, ve které jim byla prakticky ukázána zkouška vrubové houževnatosti Charpyho kladivem.
Studenti se zúčastnili exkurzí tematicky zaměřených na zpracování plastů. Ve firmě OKULA Nýrsko a.s. a Intertell spol. s r.o. Janovice nad Úhlavou se seznámili s metodou vstřikování plastů do forem. Ve firmě ACTI PACK CZ, a.s. Janovice nad Úhlavou si prohlédli vstřikování a vyfukování plastových obalů.
Reakce žáků:
Dne 24. 6. jsme byli
na exkurzi v německém Dingolfingu ve firmě BMW. V jedné z největších
automobilových firem na světě jsme nejprve zhlédli prezentaci o firmě BMW, pak
jsme obdrželi ochranné pomůcky a šli jsme s průvodci na prohlídku výrobního
procesu.
Prohlédli jsme si lisovnu plechů s
linkou na kompletní výrobu předních blatníků. Zajímavá byla také prohlídka
skladu s automatickými dopravními vozidly. Na závěr jsme se přesunuli do
montážní haly, kde jsme pozorovali kompletní montáže aut, včetně nejnovějších BMW
řady 8.
Z Dingolfingu jsme jeli do
Mnichova. Cesta byla náročná a dlouhá, protože společnost ČSAD Klatovy vyslala
na cestu do zahraničí jen „lepší“ linkový autobus.
V Mnichově jsme prošli
olympijským parkem až k Olympijské věži vysoké 291 metrů. Vyjeli jsme výtahem na
vyhlídkový ochoz, ze kterého byl skvělý výhled nejen na olympijský stadion, ale
i na celý Mnichov a jeho daleké okolí.
V rámci exkurze dopoledne jsme navštívili Židovské město, které je známé také jako Josefov. Se zájmem jsme si prohlédli Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov. Odpoledne jsme se autobusem přemístili na Vyšehrad. Prohlédli jsme si rotundu sv. Martina, barokní opevnění a čestné pohřebiště Slavín. Zajímavá byla i prohlídka tzv. kasemat - chodeb v barokním opevnění. Celá exkurze byla obohacena o působivý, poučný a velmi zajímavý výklad Mgr. Milana Strnada.
Reakce žáků:
Při exkurzi v IAC Přeštice nás přivítali ve
společenské místnosti, kde nás seznámili s historií vzniku firmy a předali
nám reklamní praktické dárky. Pak jsme si oblékli oranžové vesty a šli si
prohlédnout velké haly na výrobu komponentů pro automobilový průmysl. Viděli
jsme lisy pro zhotovení látkových výplní střech a plastových obložení dveří. Po
jednotlivých částech provozu i na montážních pracovištích nás provázeli velmi příjemní
zaměstnanci. Exkurze byla zajímavá.
Reakce žáků:
Exkurze byly tematicky zaměřeny na zpracování
plastů.
Dominantním sortimentem firmy OKULA Nýrsko a.s. jsou výrobky z plastů zhotovované vstřikováním do forem a
výroba lisovaných interiérových a exteriérových dílů pro automobilový průmysl,
plasty pro domácí spotřebiče, farmaceutický a kosmetický průmysl.
Exkurze byla velmi zajímavá. Průvodci ochotně odpovídali na všechny naše
dotazy.
Firma ACTI
PACK CZ, a.s. Janovice nad Úhlavou se specializuje na výrobu lahví a kelímků z
Polyethylene Terephthalate (PET) vstřikováním a vyfukováním. Firma vyvíjí
standardní i specifické plastové obaly pro kosmetický a potravinářský průmysl,
farmacii i agrochemii.
Dostali
jsme bílé pláště a ochranné pokrývky hlavy a šli na prohlídku zajímavého čistého
provozu.
Ve firmě Intertell
spol. s r.o. Janovice nad Úhlavou jsme si prohlédli lisovnu plastů s počítačově řízenými lisy o zavírací síle 18 - 950 tun, které byly
vybaveny roboty a dopravníky pro automatické odebírání výlisků.
Ve středisku montáže nás
nejvíce zaujala montáž hraček.
Byli jsme v provozu, kde bylo krásně čisto a
moc příjemní lidé.
Reakce žáků:
Ve Strakonicích jsme
navštívili velký areál firmy ČZ a.s. Exkurze byla velice zajímavá a poučná.
Prošli jsme divize výroby řetězů, odlévání hliníku, výroby turbodmychadel a v muzeu
firmy jsme si prohlédli krásné historické motorky.
Nejvíce nás zaujal provoz
slévárny litiny, kde jsme viděli otevřené tavící pece. Roztavený kov byl z pece
přeléván do licí pánve a pak odléván do připravených skořepinových forem. Byl
to neskutečný zážitek.
Doosan Škoda Power je moderní, dynamická firma dodávající vysoce účinné parní turbíny a tepelné výměníky vlastní konstrukce. Firma provádí běžné údržby i generální opravy provozovaných turbín, pracuje na vývoji lopatek a inovaci svých výrobků, zabývá se výzkumem nových materiálů a vývojem svařování.
Při exkurzi jsme navštívili výzkumnou laboratoř, ve které byla prováděna měření za účelem zvýšení účinnosti turbín. Ve výrobní hale jsme viděli mnoho zajímavých věcí, od výroby lopatek v CNC obráběcích centrech až po celkové sestavení rotoru.
Firma Bücheler a. s. v Klatovech se zabývá výrobou ocelových konstrukcí, zábradlí a ostatních stavebně zámečnických prvků. Prohlédli jsme si konstrukční kancelář, kde se vytváří výrobní a předvýrobní dokumentace v programu AutoCad a výrobní haly vybavené svařovacími pracovišti.
Společnost AEROTECH CZECH
s.r.o. (ATC) byla založena jako dceřinná společnost a přímý dodavatel pro firmu
Aerotech Peissenberg GmbH & Co. KG, výrobce komplexních dílů do leteckých
motorů a do průmyslových plynových turbín. Ve firmě se provádí mechanické opracovávání
extrémně žáruvzdorných slitin na niklové a titanové bázi nebo materiálů, které
tvoří součásti pohonných motorů.
Měli jsme možnost
prohlédnout si moderně vybavené haly s CNC soustruhy, 5-osými
soustružnickými a frézovacími centry, lapovacími stroji, pracoviště s 3D
souřadnicovým měřícím strojem a halu s montážními přípravky, na kterých
probíhá montáž aerodynamických krytů a segmentů tepelné ochrany pro současnou
evropskou nosnou raketu ARIANE 5.
Reakce žáků:
Naše exkurze se konala 21.
6. 2017. Jeli jsme do Strakonic, kde je firma ČZ, která byla založena pro
výrobu zbraní a motocyklů. V dnešní době vyrábí různé strojní součásti.
Viděli jsme dokončovací metodou honování. Dále jsme viděli odlévání litiny do
skořepinových forem a odlévání hliníku. Exkurzi jsme zakončili v muzeu,
kde byly vystavené historické motocykly, které se vyráběly ve firmě ČZ, i
prototypy, které se do výroby nikdy nedostaly …. (L. Holý)
Nejvíce se mi líbilo
obrábění na CNC strojích v divizi Auto…. (Z. Kressl)
Ve Strakonicích
jsme viděli všechno, o čem jsme se učili ve škole. Nejvíce se mi líbilo
v muzeu motocyklů.... (A. Mach)
Byli jsme se
podívat na pece, ve kterých se tavila litina při teplotě přes 1600°C. Venku
bylo toho dne opravdu teplo a uvnitř ve slévárně ještě větší. Takže
v prachu a hluku, který byl ve slévárně litiny, jsme se ještě vedle pecí
pořádně zapotili. Viděli jsme zblízka odlévání do skořepinových forem…. (V. Maňas)
Z divize Auto jsme
šli do haly odlévání hliníku, kde je velmi nebezpečný a horký provoz. Zde jsme
viděli také vyjímání odlitků ze strojů pomocí robotů. Odlévalo se metodou teplé
i studené tlakové komory. Pak jsme šli do divize odlévání litiny do skořepinových
forem.Nakonec jsme navštívili muzeum
motocyklů a zbraní, kde byly velmi staré a vzácné exponáty. Po exkurzi jsme
byli dost unaveni, avšak byli jsme rádi za nově získané informace.… (V. Kojzar)
Reakce žáků:
Dne 20. června 2017 jsme
my strojaři z 1. B SPŠ Klatovy vyrazili do firmy Kdynium. Vyjeli jsme
z Klatov okolo osmé hodiny ranním linkovým autobusem ČSAD.Areál firmy se nachází vedle autobusového
nádraží ve Kdyni.Prohlídku jsme začali
ve slévárně. Postupně nám ukázali celý proces výroby odlitků. Velmi mě zaujala
potrubní pošta, která je využívána pro posílání vzorků tavby a zpráv
s výsledky rozboru. …. (D. Václavovic)
Navštívili jsme firmu
Kdynium.Jde o slévárnu zaměřenou na
výrobu přesných odlitků metodou vytavitelného modelu. Exkurze byla velmi
zajímavá a velice poučná…..(L. Kočí)
Exkurze ve Kdyniu byla
zajímavá. Na bráně jsme všichni odložili svá zavazadla a dostali bezpečnostní
žluté vesty. Od průvodkyně jsme se dozvěděli o historii firmy i o současné
výrobě. …… (P. Horská)
Prohlédli jsme slévárnu od
výroby voskových modelů, lepení modelů na stromečky, obalování stromečků,
vytavení vosku, odlévání roztaveného kovu do forem až po čištění hotových
odlitků ……. (M. Šmíd)
Dingolfing je největší továrnou známé německé automobilky BMW s počtem cca 20 tisíc zaměstnanců. Ve výrobních halách dále pracuje 2800 robotů. Závod disponuje také obří lisovnou dílů karoserií. Účastníci exkurze měli možnost projít výrobní haly závodu s odborným průvodcem a vidět celý výrobní proces automobilu od počátečního lisování plechu až po konečné spojení karosérie s podvozkem a ujetí prvních metrů nového automobilu. Součástí exkurze byla také prohlídka jedné z nejmodernějších lakoven.
Reakce žáků:
…Poprvé jsem navštívil dílny s 3D
tiskárnami, kde jsem si mohl „vytisknout“ dle předem připravených programových
šablon různé modely. Nejoblíbenější bylo asi logo firmy Škoda, které mám i já.
… V expozici v hale jsme viděli show s
Van de Graaffovým generátorem a při této příležitosti mi IQ spadlo asi o
1000 bodů.
… Mohli jsme zde vyzkoušet různé pokusy z fyziky, optiky, astronomie
i chemie.
… Díky nově otevřenému
planetáriu jsme si užili mnohem více zábavy.
… Při vstupu dovnitř jsme se
všichni trochu zalekli a chvíli jsme zapochybovali, jestli jsme tu vůbec
správně, neboť před námi ve frontě u pokladny stálo několik tříd dětí, zřejmě z
prvního stupně základní školy. Po chvíli jsme však zjistili z informací na
zdech, že Techmania je určena už pro děti od 3 let. Každá věková skupina
si zde může vybrat, co ji zajímá.
… Mě osobně nejvíce zaujal
bagr, kde jsme zkoušeli nabírat sypký materiál a různě jej rozmisťovat ve
vymezeném prostoru, a dále pak nakloněná paluba lodi, po které se chodilo velmi
obtížně. V planetáriu se mi líbil gyroskop, kde jsme si mohli vyzkoušet stav
beztíže.
… Po skončení exkurze jsme
byli všichni plni dojmů a konstatovali, že exkurze se nám vydařila.
Dne 30. března 2016 se uskutečnila pro studenty tříd 2. B a 3. Z exkurze do Doosan Škoda Power s.r.o., která se zabývá zakázkovou výrobou turbín. Studenti se dozvěděli nejen o historii firmy, ale prohlédli si také jednotlivé výrobní provozy. Exkurze byla velice přínosná. Výklad průvodců byl velmi zajímavý a zaměřený na praxi. Žáci si vše mohli prohlédnout ve výrobních halách včetně montáže. Exkurze se jim velmi líbila i jejich dotazy byly kladeny na technické úrovni.
Exkurze se účastnily třídy 3. A a 3. B. Navštívili jsme Poslaneckou sněmovnu ČR, Pinkasovu synagogu a Starý židovský hřbitov. V Pinkasově synagoze jsme našli místo, kde jsou zapsáni Židé z Klatov, kteří zahynuli v období holocaustu. Prošli jsme se také po Karlově mostě, po Staroměstském a Václavském náměstí. Na jaro příštího roku připravujeme návštěvu Senátu ČR a seznámení se s dalšími zajímavými místy našeho hlavního města.
více fotoUskutečnila se dne 25. června 2015 pro studenty tříd 2. A a 2. B. Dopoledne byla prohlídka pivovaru Prazdroj, která trvala hodinu a půl a byla zajímavá a různorodá. Studenti se dozvěděli nejen o historii a způsobu výroby piva, ale prohlédli si také jednotlivé výrobní provozy. Odpoledne pak patřilo návštěvě Staré synagogy, která je po náročné a velmi zdařilé rekonstrukci. Seznámili jsme se s židovskými zvyky a s tím, co je charakteristické pro synagogy, jako židovské svatostánky.
více fotoDne 19. června 2015 se uskutečnila na naší škole beseda se sestrou spisovatele Arnošta Lustiga paní Hanou Hnátovou - Lustigovou. Paní Hana vyprávěla studentům ze tříd 1. A, 1. B a 1. Z o svém osudu židovské dívky. O svém pobytu v koncetračních táborech v Terezíně a Osvětimi. Velmi poučné a poutavé. Její vyprávění bylo prokládané texty židovských dětí z Terezína, které zhudebnil a zazpíval pan Daniel Dobiáš. Paní Hana si po besedě neformálně popovídala s ředitellem školy Ing. Diem, Mgr. Milanem Strnadem a Ing. Janou Seltenhoferovou. Paní Hana nám také podepsala školní kroniku. Bylo to další milé setkání, protože beseda proběhla i minulý školní rok.
více fotoBěhem měsíce května 2015 jsme se studenty tříd 1. C, 1. Z a 3. C navštívili tuto výstavu, kterou pořádal Klub 3. armády v Klatovech ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Klatovy. Ke zhlédnutí bylo v atriu kulturního domu neuveřitelné množství zajímavých a ve velké většině originálních předmětů, které se vztahují k americké armádě. Výstava byla přehledně a tematicky uspořádaná. Lze pouze doufat, že se podaří najít prostory pro trvalou výstavu o tomto období.
více fotoBěhem exkurze jsme si nejprve prohlédli zámecké interiéry a poté jsme šli do bývalé jízdárny, kde je expozice výstavy Svoboda měla jméno ,,PATTON''. Tuto výstavu pořádá společně Klub 3. armády v Klatovech a Hrad a zámek Horšovský Týn. Prohlédli jsme si tam celou řadu militarií a dobových artefaktů, které se vztahují k americké armádě, osvobození, ale také i holocaustu Židů a odboje v Protektorátu Čechy a Morava. Byli jsme mile překvapeni četností a zajímavostí exponátů.
Dopoledne jsme věnovali prohlídce výstavy o faraonovi Tutanchamonovi. Absolutně unikátní výstava. Vše je připraveno na profesionální úrovni. Nejdříve jsme shlédli filmy o archeologických výzkumech a vládnoucí dynastii, ke které Tutanchamon patřil. Poté jsme viděli rekonstrukce pohřebních komor a velké množství věcí, které byly v hrobce nalezeny včetně nejznámějších sargofágů. Vždy u vybraných skupin exponátů bylo možné si poslechnout další výklad pomocí audio techniky, kterou každý student obdržel.
Po půl jedné nás autobus převezl k Vyšehradu, kde jsme za krásného počasí, stejně jako při exkurzi do Horšovského Týna, trávili několik hodin. Průvodce byl Mgr. Millan Strnad. Prohlédli jsme si opevnění; rotundu sv. Martina; tzv. Čertovy sloupy; čestné pohřebiště Slavín; zbytky románského mostu, který spojoval původní kostel sv. Petra a Pavla s knížecím okrskem; sousoší, která vytvořil Myslbek a které byla původně určena pro most Palackého; samotný kostel sv. Patra a Pavla a od tří hodin jsme měli prohlídku kasemat barokních pevností. Zpátky do Klatov jsme vyjeli v půl páté. Tentokrát jsme zvolili autobusy firmy KT Bus, což se ukázalo jako dobré rozhodnutí po finanční i organizační stránce.
Také u těchto exkurzí, jako i u ostatních, Sdružení pro SPŠ Klatovy přispělo finančně studentům s výborným a velmi dobrým prospěchem.
25. června 2012 | 27. června 2012 |
třída 1. C | třídy 1.A a 1.B |
Procházku po historických zajímavostech Klatov jsme zahájili prohlídkou židovského hřbitova. Hřbitov byl založen v 70. létech 19. století nedlouho po založení Židovské náboženské obce v Klatovech. Poté jsme přešli přes prostranství za panelovými domy Na Rybníčkách, kde se nacházel velký dominikánský klášter, který byl založen za Karla IV. a zcela zničen husity a jejich stoupenci. Zastavili jsme se u kaple ,,Chaloupka'', která má vztah k poutnímu obrazu Panny Marie Klatovské. Prohlédli jsme si také interiér arciděkanského kostela Narození Panny Marie, prošli jsme ulicí ke kostelu sv. Vavřince a prohlédli si renesanční fasádu rohového domu naproti kostelu. Na náměstí jsme si prohlédli reprezentační místnosti radnice, bývalou mučírnu a podzemní sklepy a chodby pod radnicí a domem č. p. 66. Naši historickou procházku jsme zakončili prohlídkou nové expozice katakomb. Průvodce dělal Mgr. Milan Strnad, na radnici a v podzemí pak pracovníci Městského úřadu Klatovy.
Po příjezdu na hlavní nádraží jsme se metrem přesunuli na Vyšehrad, kde jsme naši exkurzi zahájili. Nejdříve jsme si prohlédli rotundu sv. Martina, barokní opevnění a čestné pohřebiště Slavín. Od deseti hodin jsme měli prohlídku tzv. kasemat - chodeb v barokním opevnění. Poté jsme si prohlédli interiér kostela sv. Petra a Pavla, který je přestavěn v neogotice a interiér je vyzdoben v neosecesi. Prohlídku tohoto místa spojeného s naší nejstarší historií jsme zakončili na prostranství se sousošími z naší mytologie od Myslbeka. Metrem jsme dojeli na Václavské náměstí, kde byl rozchod. Po 45 minutách jsme pokračovali k pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Zde jsme nejprve shlédli film o čs. parašutistech a atentátu na zastupujícího říšského protektora a pak jsme si s průvodcem prohlédli kryptu a hlavní loď kostela, kde se schovávali, bojovali a také většinou i padli čs. parašutisté, kteří se zde skrývali po atentátu. Cítili jsme ohromou úctu k těmto lidem jako byli Kubiš, Gabčík, Valčík, Opálka a další, ale i k těm lidem, kteří jim pomáhali a byli pak za to i popraveni. Domů jsme se vydali opět vlakem ve tři hodiny odpoledne. Byl to náročný, ale zároveň i zajímavý výlet. Na Vyšehradě dělal průvodce Mgr. Strnad.
Sdružení pro SPŠ Klatovy platilo část nákladů u studentů, kteří dosáhli velmi dobrého prospěchu v 1. pololetí šk. roku 2011/2012.